Uyarı Çerezler bu sitede en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için kullanılır. Devam ederseniz, bu siteden çerez almayı kabul ettiğinizi varsayarız. OK

ARI SÜTÜ (Royal Jelly) NEDİR, FAYDALARI NELERDİR?

14/01/2021
ile Kadir Çengel
arı sütü

Arı Sütü (Royal Jelly) Nedir?


Arı sütü; beyazımsı- sarı renkli viskoz jelimsi bir kıvamda olan, işçi arılarda başın iki yanından bulunan bezlerden salgılanan ve kraliçe arıların beslenmesi için kullanılan güçlü bir besindir. Kraliçe arılar yaşamları boyunca arı sütü ile beslenirken bu beslenme süresi işçi arılarda daha az olmaktadır ve kraliçe arılar işçi arılara kıyasla daha uzun süre yaşamaktadır. İşçi arılar 4 – 7 hafta yaşam süresine sahip iken kraliçe arılarda bu süre 2 – 7 yıl arasıdır. Kraliçe arılar aynı zamanda gelişmiş cinsel salgı bezlerine ve gelişmiş beden yapısına sahiplerdir.
Kraliçe arıyı bu denli besleyen ve güçlü kılan arı sütü yüzyıllar önce insanlığın ilgisini çekmiş ve insanları arı sütü ve arı ürünleri konusunda derin araştırmalar yapmaya sevk etmiştir. Özellikle uzun yaşam konusunda arı sütünden faydalanmak istemişlerdir.
Eski Mısırlılar arı sütünün insan yaşamını uzattığı ve genç, enerjik kalmasını sağladığı inancına sahiplerdi, öyle ki Firavunların ölümünden sonra bedenlerinin bozulmadan korunması adına yapılan mumyalama işleminde arı sütünün de kullanıldığı bilinmektedir.
Ayrıca arı sütünü, kolajen onarımı sağladığı ve cilt yaşlanmasını önlediğine inanıldığı için sıklıkla ‘’yaşlanma karşıtı- antiaging’’ olarak kozmetik alanında da kullanmışlardır.

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

Arı sütü içerisinde bulunan B2 vitamini ise normal cildin ve görme yetisinin korunması konusunda katkıları mevcuttur.

C vitamini ise kısaca bahsetmek gerekirse, kan damarlarının normal fonksiyonu için gerekli olan normal kollajen oluşumuna katkıda bulunmaktadır.

Kemiklerin normal fonksiyonu için gerekli olan normal kollajen oluşumuna katkıda bulunmaktadır.’’

Bunların dışında Arı sütü, kalsiyum, magnezyum, demir, iyot, bakır, flor, manganez, potasyum selenyum sodyum, çinko ve kükürt minerallerinden de bol miktarda içermektedir.

Çinko, normal asit-baz metabolizmasına, normal karbonhidrat metabolizmasına ve normal DNA sentezine katkıda bulunmaktadır.

Magnezyum yorgunluğun ve bitkinliğin azalmasına, elektrolit dengesine, normal enerji oluşum metabolizmasına katkıda bulunmaktadır.

Ek olarak 17 farklı çeşit amino asit içermesi de arı sütünü güçlü kılan özelliklerdendir.

Kalsiyum ve D vitamini çocukların kemiklerinin normal büyümesi ve gelişmesi için gereklidir.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde arı sütünün kullanımı konusunda belirli bir günlük doz belirtilmemiştir. Genellikle günlük olarak tüketilen miktar yetişkinler için 250 –500 mg olsa da çocuklar için bu miktarın ancak yarısı kadar olabilir.
Satın alacağınız ürün üzerinde tavsiye edilen kullanım miktarı yer alacaktır. Bu miktara uymanız gerekmektedir.
Arı ürünlerine karşı hassasiyeti ve alerjisi olanlar için arı sütü tüketilmesi tavsiye edilmemektedir.
Astım hastaları için de doktor onayı ile alınması önerilmektedir.

Arı Sütü Saklama Koşulları

Arı sütü güneş ısı ve ışınlarından etkilenmemeli, koyu renk cam kaplarda muhafaza edilmelidir. Hava ve nemin arı sütüne karşı olabilecek olumsuz etkilerine karşı da kabın kapağı sıkıca kapatılmalıdır. Arı sütü -20 derecelerde saklanması durumunda etkinliğini koruyabilmektedir. Yalnız arı sütü, bal, polen ve propolis gibi diğer arı ürünleri ile karıştırıldığında 4 ila 8 derece arasında muhafaza edilebilir hale gelecektir.

Hatırlatma: Arı sütü oldukça değerli bir besindir. Bu sebeple benzer görünüşte olan sahteleri üretilerek piyasaya sunulabilmektedir. Tercih edeceğiniz markanın güvenilir olması bunun yanı sıra size uygun sertifika ve analizlerini sunması gerekmektedir. Çünkü gerçek arı sütünün saflığı analizlerle belirlenmektedir.